0232 347 39 49
info@ortapinar.com

TAHLİYE TAAHÜTNAMESİ İLE KİRACININ TAHLİYE EDİLMESİ-1

TAHLİYE TAAHHÜTNAMESİ NEDİR?

Kiracının kiralanan taşınmazı belirli bir tarihte boşaltmayı yazılı olarak sunduğu irade beyanıdır. Bu hususun kanuni dayanağı ise TBK m. 352 olup şu şekilde ifade edilmiştir:

“Kiracı, kiralananın teslim edilmesinden sonra, kiraya verene karşı, kiralananı belli bir tarihte boşaltmayı yazılı olarak üstlendiği hâlde boşaltmamışsa kiraya veren, kira sözleşmesini bu tarihten başlayarak bir ay içinde icraya başvurmak veya dava açmak suretiyle sona erdirebilir”.

TAHLİYE TAAHHÜTNAMESİNİN GEÇERLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?

  1. Yazılı şekilde, herhangi bir şarta bağlanmadan yapılmalı ve kiracının imzasını taşımalıdır. Adi yazılı şekilde düzenlenebileceği gibi noter aracılığıyla da düzenlenebilir.
  2. Taahhütnamede tahliye edilecek olan taşınmazın tahliye edileceği tarih belirli olmalıdır.
  3. Taahhütnamenin kira sözleşmesinin imzalandığı ve taşınmazın kiracıya tesliminden sonraki bir tarihte düzenlenmiş olması gerekmektedir.

Son Yazılar

VELAYET-4

Ortak Velayet Ortak velayet, Türkiye’de son yıllarda uygulamaya geçmiş olan bir müessesedir. Ortak velayet ile eşler, evliliğin sona ermesi ile

Devamını Oku

VELAYET-3

Velayetin Verileceği Kişinin Belirlenmesi Hakim velayet hakkının kimde kalacağını belirlerken çocuğun üstün yararını gözeterek karar vermektedir. Çocuk 0-4 yaş aralığında ise

Devamını Oku