0232 347 39 49
info@ortapinar.com

İcra Hukukunda Tatil ve Talik Halleri-1

Bazı zamanlarda sosyal nedenlerden ötürü borçluya karşı hiçbir icra takip işlemi yapılamamaktadır. Bu zamanlara  tatil ve talik halleri denilmektedir. Ancak bu zamanlarda  icra takip işlemi niteliğinde olmayan işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

Tatil Zamanları

Tatil zamanları tatil saatleri ve tatil günlerinden oluşur.  Tatil saati ile kastedilen güneşin batmasından bir saat sonrası ile güneş doğmasından bir saat öncesi arasıdır. Örneğin güneş 07.00da doğuyor 19.00da batıyorsa 06.00 ile 20.00 saatleri arasında haciz yapılabilir. Gece iş görülen yerlerde ise haciz yapılması mümkündür. Ayrıca gündüz başlanılmış haciz gece tamamlanabilir ve borçlunun mal kaçırdığının anlaşılması halinde de gece haciz yapılabilir.

Tatil günleri ise resmi tatil günleridir. Bu günlerde icra takip işlemleri yapılamazken idari tatil günlerinde ise icra takip işlemlerinin yapılması mümkündür. Haciz işlemi tatil günlerinde icra takip işlemlerinin yapılamamasının istisnasıdır.

Son Yazılar

VELAYET-4

Ortak Velayet Ortak velayet, Türkiye’de son yıllarda uygulamaya geçmiş olan bir müessesedir. Ortak velayet ile eşler, evliliğin sona ermesi ile

Devamını Oku