0232 347 39 49
info@ortapinar.com

EYT Nedir ve Kimleri Kapsıyor?

EYT Nedir?

Emeklilikte yaşa takılanlar ya da kısa adıyla EYT, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanları ilgilendiren önemli bir sorun niteliği taşıyor. 1999 yılında Sosyal Sigortalar Kanununda yapılan değişiklik ile bir kişinin emekli olabilmesi için önceki dönemlerdeki gibi yalnızca sigortalılık süresi ve prim gün sayısı şartlarına uymasının yeterli olmaması, bunun yanında yaş kriterine uyma şartının da yerine getirilmesi söz konusu oldu.

Örneğin; 1999’da yapılan değişiklikten önce 5 bin gün prim ödemesi şartını yerine getiren ve 18 yaşında sigortalı olan bir kadın 38, erkek ise 43 yaşında emekli olabiliyordu. Değişiklik sonrasında ise bir kişinin emekliliği, yeni yaş şartından dolayı ötelenirken ödemesi gereken prim miktarı da 750 veya 900 gün kadar daha arttı.

EYT Kimleri Kapsıyor?

EYT, sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihi öncesinde olan kişileri ilgilendiriyor.Aynı zamanda yalnızca yaş haddini bekleyen ve 18 yaşını doldurup yetişkin olduktan sonra sigortalılık süresi başlamış kişileri kapsamıyor. Emeklilikte yaşa takılanlar arasında staj ve çıraklık dönemlerinde sigorta girişi yapılmış olanlar da bulunuyor. Haliyle bu kişiler de EYT kapsamında sunulacak imkanlardan yararlanıp yararlanamayacaklarını merak ediyor. Ancak kanun tasarısına göre sigortalılıkları staj ve çıraklık döneminde başlayan kişiler EYT kapsamında yer almıyor.

Ancak belli şartları taşıması koşulu ile staj ve çıraklık dönemlerinin sigorta başlangıç tarihi olarak  dava yolu ile ispatlanması mümkündür.

EYT Başvuru Şartları Nelerdir?

Genel olarak yaş nedeniyle emeklilik hakkı kazanamayan kişilerin yararlanabileceği EYT şartları şu şekilde sıralanıyor:

●         Kişinin 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta kaydının bulunması

●         işe giriş tarihinize göre kademeli gün prim ödemesinin eksiksiz olarak gerçekleştirilmesi

●         Kadınlar için 20, erkekler içinse 25 yıl olan sigortalılık süresinin tamamlanması

Gerekmektedir.

Son Yazılar

VELAYET-4

Ortak Velayet Ortak velayet, Türkiye’de son yıllarda uygulamaya geçmiş olan bir müessesedir. Ortak velayet ile eşler, evliliğin sona ermesi ile

Devamını Oku